Support St. Mark's

1960-1969

05-06 ALUMNI/AE DONORS $ %
Class of 1960
Class Agent
Charles P. Lee
Annual Fund $60,287.78 43%
Andrew Watson Armour IV
John Robert Bagby
Pearson C. Cummin III
Joseph R. Dilworth, Jr.
Howard F. Gillette Jr.
Daniel George Good
C. Boyden Gray
William Jay Iselin
James D. Latham
Charles P. Lee
Warren J. Lyman
Edward F. Miller
G. Nicholas Miller
I. Wistar Morris III
Arthur Emlen Newbold IV
James M. Park
Cuthbert Russell Train Jr.
Class of 1961
Class Agent
Alexander D. Washburn
Annual Fund $24,200.00 29%
Capital $9,100.00
Total $33,300.00
P. Bryce Appleton
David Preston Boyd III
David S. Clayton
Philip Weed Gaffney
Rollin McC. Gallagher III
James Weeks Tilney
Peter F. R. Walker
Alexander D. Washburn
Myron Arms Wick III
Class of 1962
Class Agent
Benjamin Ward McCleary
Annual Fund $20,040.00 38%
Capital $27,500.00
Total $47,540.00
Robert H. Colgate
Christopher Cronyn
John Stokes Gaither
Jerome Forman Hamlin
John Hylan Heminway Jr.
Jonathan B. Hill
J. Philip Lee Jr.
James H. Mays
Benjamin Ward McCleary
Wallace Wilson Mills
Arthur Choate Patterson
Neil St. John Raymond
Bernard F. Shinkman III
Class of 1963
Class Agent
Albert Stickney III
Annual Fund $10,385.00 79%
Capital $500.00
Total $10,885.00
George Pomeroy Bassett IV
John B. Benjamin
Edward H. Bennett III
Warren Winslow Bowes
Lew Finch Boyd
Jacques Bramhall III
Horace Wood Brock
John H. Cunningham III
Benjamin F. Dillingham III
J. Clifton Edgar
Dr. William Le R. Emmet II
Gardner Emmons Jr.
David Dustin Farrington
J Pepper Frazier
Thomas R. Goodyear
Denison Morgan Hall
David Webster Harris
Joseph W. Henderson III
Jeffrey R. Hills
Kent Alexander Laughlin
Stanley F. Lincoln
John Gilman McCarthy Jr.
Rufus W. Meadows Jr.
Clement C. Moore II
Reto Warrington Morosani
John Robert Munger
Howard Pardue Newton
Roger Eliphalet Nott
Paul F. Ohlson
Thomas Edwin Paul
James P. Polk Jr.
Eric Henry Rosenberger
Peter Laros Shelton
Albert Stickney III
John Loring Swasey Jr.
David Chamberlin Treadway
Class of 1964
Class Agents
Stephen M. Pulsifer
Peter E. Shimkus
Geoffrey David Armour Verco
Annual Fund $1,736.17 20%
William G. F. Botzow II
Howell E. Browne
Harlow N. Higinbotham, Jr.
Stephen M. Pulsifer
Peter E. Shimkus
Samuel P. Swisher
Geoffrey David Armour Verco
Class of 1965
Class Agent
Dickson Garnett Boenning
Annual Fund $5,927.90 33%
Capital $1,999.88
Total $7,927.78
Perry H. Bacon
Dickson Garnett Boenning
Timothy Paul Briney
T. Curtis Campbell
Nathaniel Fenton
Rodney Procter Frelinghuysen
Schuyler Hollingsworth Jr.
William L. Jaques
William A. Knowlton Jr.
Nathaniel Thayer Mason
William Herron McCormick
Stanley Hutton Rumbough
Robert Winthrop II
Class of 1966
Class Agents
Gerard B. Hughes
Alan Forsyth Poole
Annual Fund $4,850.00 58%
Capital $14,123.20
Total $18,973.20
Guilliaem Aertsen IV
Richard Edward Baker
Lawrence D. Bragg III
S. Thorne Gordon Butler
Arthur Bourne Choate
James G. K. McClure Clarke
T. P. Lindsay Copeland
Thomas M. Crawford
G. Peabody Gardner, Jr.
Robert Sturgis Grew
Gerard B. Hughes
Alfred Dix Leeson Jr.
David C. Patterson
Benjamin S. Phinney
Alan Forsyth Poole
A. Wickes Rossiter III
Francis Philip Sears III
Franklin D'Olier Stowell
Lester Arnauld Wilson III
Class of 1967
Class Agents
William B. Beekman
Timothy E. Coy
Robert L. Forbes
Annual Fund $52,195.93 45%
Capital $105,445.51
Total $157,641.44
William B. Beekman
Timothy E. Coy
Robert L. Forbes
James R. L. Gallagher
Darrell Harvey
James F. Hunnewell Jr.
George McL. Jeffords
Russell P. Kelley III
Wade Killefer
L. Peter Lawrence
John Warren Milliken
James C. Pitney, Jr.
T. Ricardo Quesada
Paul Thompson III
Grant F. Winthrop
Class of 1968
Class Agent
David M. Crawford Jr.
Annual Fund $8,644.40 17%
Capital $1,000.00
Total $9,644.40
Stetson W. Eddy
Christopher C. Forbes
Michael T. Kinnicutt
Robert P. Masland III
George B. Post Jr.
Christopher D. Stack
Edward H. Tan
Class of 1969
Class Agent
George L. K. Frelinghuysen
Annual Fund $66,202.86 45%
Capital $2,500.00
Total $68,702.86
Nicholas S. Everett
George L. K. Frelinghuysen
John B. Gray Jr.
P. Randolph Gray
Stephen B. Hauge
G. L. Cabot Henderson
Frederick S. Hubbell
Pablo Lancella
Gary B. Laughlin
Robert H. Maclay
Stephen G. Milliken
J. Christian Montgomery III
Matthew Pease
George Putnam III
John D. Somerville Jr.
Edward A. Taft III
David Thomas-Train